Informacja w sprawie opłat ewidencyjnych pobieranych w stacjach kontroli pojazdów.

 

Związek Powiatów Polskich

Starostowie i Prezydenci Miast

 Wydziały Komunikacji - jednostki kontroli

 Stacje Kontroli Pojazdów

Informacja w sprawie opłat ewidencyjnych pobieranych w stacjach kontroli pojazdów.

Szanowni Państwo zgodnie z Ustawą Ordynacja podatkowa, opłata ewidencyjna w każdym przypadku nie jest przychodem, jak i kosztem. Jest opłatą nie opodatkowaną. Pobieranie opłaty nie jest przedmiotem podstawowym działalności firmy zawartym w dokonanym zgłoszeniu, dotyczącym rodzaju prowadzonej działalności. Pobierane opłaty należy ewidencjonować zgodnie z § 4. 1. Dz. U. nr 227 poz. 2254. W rozporządzeniu nie podano czasu rzeczywistego wprowadzania pobieranych opłat do ewidencji, a więc wpisów do ewidencji można dokonać np.: w ostatnim dniu miesiąca, na podstawie dowodów wpłat (kwitariusza lub Kp). W § 3. Dz. U. nr 227 poz. 2254 mowa jest opłatach podanych w rozporządzeniu, a nie za wykonane BTP!!!.

Zgodnie z artykułem 88 konstytucji, warunkiem wejścia w życie ustaw, rozporządzeń oraz aktów prawa miejscowego jest ich ogłoszenie. Akty normatywne zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane są w dziennikach urzędowych (m.in. Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim). Ustawa z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. nr 62, poz. 718) stanowi, że wchodzą one w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia. W przypadkach szczególnych podanych w ustawie termin wejścia w życie aktu normatywnego może być krótszy.

Stanowisko w sprawie przedstawione w omawianym zagadnieniu oparłem na podstawie dostępnych źródeł i wydanych aktach prawnych oraz przeprowadzonych rozmowach telefonicznych, nie stanowią podstawy do uznania ich za oficjalne. Udzielone wyjaśnienia być może pomogą w podejmowaniu właściwych decyzji.

Życzę wszystkiego dobrego oraz wszelkiej pomyślności w 2004 Roku

 

Grzegorz Krzemieniecki

 

Podaję link do Biuletynu Informacji Publicznej Ustawa z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.

http://bip.kprm.gov.pl/bip/print.jsp?artId=171

Dz. U. z 1997 nr 137 poz.926 USTAWA z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. (Dz. U. z dnia 13 listopada 1997 r.)

http://www.nsa.gov.pl/ramki/main/main.php3?str=ordpod&param=ord_pod

Link do strony:

http://www.is.lublin.pl/main/prawa_podatnika/ordynacja.htm

krótki cytat poniżej:

Z dniem 01 stycznia 2003 r. nastąpiły duże zmiany w tej ustawie. Objęły one także sferę praw podatnika, płatnika, inkasenta oraz innych zainteresowanych załatwianiem różnych spraw w organach podatkowych.

Owe prawa autor przedstawił w punktach od 1 do 66. Należy stwierdzić, ze praw tych jest więcej niż było do dnia 31 grudnia 1997r. tj. pod “rządami” Kodeksu Postępowania Administracyjnego i ustawy z 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych.

     

  1. Każdy urząd administracji publicznej (rządowej i samorządowej) obowiązany jest udostępnić zainteresowanym (nieodpłatnie) przeglądanie na miejscu “Dzienników Ustaw”, “Monitorów Polskich”, “Dzienników Urzędowych Ministra Finansów” i innych dzienników urzędowych w których publikowane są m.in. przepisy prawa podatkowego.

     

  2. W “Dziennikach Urzędowych Ministra Finansów” zamieszczane są także interpretacje kierowane przez Ministra Finansów do organów podatkowych i organów kontroli skarbowej dotyczące problemów prawa podatkowego wiążące te organy (art. 14 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - oznaczonej dalej skrótem “OP”).

     

    Zastosowanie się przez zainteresowanych do opublikowanych interpretacji nie może im szkodzić, jednakże nie zwalnia z obowiązku zapłacenia podatku (art. 14 § 3 OP).

     

  3. Stosownie do swojej właściwości urząd skarbowy lub wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytania podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Przed skorzystaniem z tego uprawnienia należy przeczytać art. 14 a, art. 14 b i art. 14 c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (OP), które określają pozostałe warunki uzyskania pisemnej informacji. Wśród tych warunków należy podkreślić obowiązek składającego zapytanie do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie (art. 14 a § 1 i 2 OP).

     

     

  4. Pisemne informacje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach zamieszczone są na stronie internetowej właściwej izby skarbowej bez podania danych identyfikujących pytającego. Dotyczy również informacji udzielanych przez samorządowe organy podatkowe (art. 14 a § 5 OP).

     

Informację odnośnie nowych rozporządzeń.

1. Dz. U. 227 poz. 2250 z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach

http://www.stacja.com.pl

2. Ministra Infrastruktury z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowego sposobu oraz trybu nadawania i umieszczania w pojazdach cech identyfikacyjnych

http://www.stacja.com.pl

3. Dz. U. z 2003 r. 219 poz. 2161 Badanie zgodności pojazdów zabytkowych i pojazdów marki "SAM" z warunkami technicznymi.

http://www.stacja.com.pl

Aktualności - komentarze, odpowiedzi na interpelacje i zapytania poselskie.

http://www.sunrise-phu.com.pl